16 Gru Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia cały świat świętuje Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W naszej szkole od kilku lat w tym dniu podsumowujemy wszystkie działania i akcje w minionym roku. Tym razem szkolne święto przenieśliśmy na 6 grudnia.5 grudnia miała miejsce Leszczyńska Gala Wolontariatu, w której zgłosiliśmy naszych uczniów w dwóch kategoriach. Wraz z wolontariuszami i Panią Dyrektor uczestniczyliśmy w rozstrzygnięciu konkursu. Jesteśmy bardzo dumni z naszej uczennicy Julii Konkol z klasy I h, która zdobyła statuetkę w kategorii Wolontariat Szkolny. Julia od kilku lat aktywnie włącza się w pracę na rzecz innych. Stale współpracuje ze stowarzyszeniem „Nasz Dom – Nasz Świat” oraz pomaga w zajęciach dla dzieci w świetlicy SP nr 3 oraz współpracuje z leszczyńskim oddziałem PCK.
W kategorii Wolontariacka Grupa Roku zgłosiliśmy naszych uczniów, którzy od dwóch lat podjęli stałą współpracę ze stowarzyszeniem na rzecz osób niepełnosprawnych. Grupa nazywa się Ekonomik dla stowarzyszenia „Nasz Dom – Nasz Świat”. Grupa zaprzyjaźnionych wolontariuszy stale wspierają stowarzyszenie we wszystkich działaniach, urozmaicają czas wolny osobom niepełnosprawnych, odciążają rodziców w codziennych obowiązkach oraz swoją postawą i pracą propagują wolontariat w szkole. Każdego roku w lipcu wyjeżdżają na tygodniowy obóz z podopiecznymi. Nasza uczennica Sandra Szklarska była nominowana w kategorii Wolontariat Młodzieżowy (zgłoszona przez Niepubliczną Specjalną Szkołę Podstawową Totus Tuus), a nasz nauczyciel Pan Karol Solnicki w kategorii Wolontariat Dorosły (zgłoszony przez Stowarzyszenie Wygraj Siebie).
Wolontariusze, z których jesteśmy dumni to: Julia Konkol, Roksana Smacka, Sandra Szklarska, Adrianna Wieszczeczyńska, Klaudia Płócieniczak, Ola Adamczak, Michał Serafin.
Szkolny Dzień Wolontariusza był okazją do podsumowania akcji z całego roku kalendarzowego w Zespole Szkół Ekonomicznych. W naszej szkole odbywa się wiele akcji, zbiórek, projektów, które skierowane są na propagowanie wolontariatu, dzielenie się z potrzebującymi, wspieranie akcji ogólnokrajowych oraz lokalnych. Opiekunowie, którzy nadzorowali przebieg zbiórek i akcji, podziękowali wolontariuszom oraz wręczyli dyplomy. Podsumowano akcje:
– zbiórka produktów chemicznych dla seniorów i bezdomnych;
– „Jabłuszko” – nasza szkoła przekazała 1230,09 zł;
– marzycielska poczta, która trafiła do dzieci, które zmagają się z chorobami i samotnością;
– „Boże Narodzenie w październiku”, której celem było przygotowanie paczki dla Jaśka;
– „Nakręceni na pomaganie” – zbiórka nakrętek, które przekazano Paulinie Ciszak, aby wspomóc jej rehabilitację; zbiórka puszek aluminiowych; baterii, karmy i akcesoriów dla zwierząt, męskiej odzieży do noclegowni;
– zbiórkę karm i akcesoriów dla zwierząt ze schroniska w Henrykowie;
– dla dzieci w Krzywańcu nasi uczniowie przygotowali paczkę za 1300 zł, którą zawieziono do zakładu karnego, w którym małe dzieci przebywają wraz ze swoimi mamami, które odsiadują karę więzienia;
– wręczono legitymacje dla honorowych dawców krwi;
– podziękowano uczniom i pracownikom oraz wolontariuszom Szlachetnej Paczki, przekazaliśmy 17 kartonów za ponad 3000 zł;
– podziękowaliśmy wolontariuszom „Stowarzyszenia Nasz Dom – Nasz Świat”;
– wręczono dyplomy wolontariuszom Leszczyńskiego Banku Żywności, za udział w zbiórkach żywności w leszczyńskich sklepach.
W naszej szkole przez cały rok organizowanych jest wiele przedsięwzięć, które są reakcją na potrzeby pojedynczych osób, organizacji, akcji lokalnych, ogólnopolskich czy światowych: koncert charytatywny pod patronatem Unicefu, zbiórka karmy dla zwierząt w ramach akcji „Azyl u Magdy”, zbiórki dla PCK i WOŚP, współpraca z Domem Pomocy Społecznej oraz leszczyńskimi przedszkolami i szkołami, Ekonomik dla życia. W wiele akcji angażowali się pojedynczy uczniowie czy klasy wraz z nauczycielami i wychowawcami.
Wszystkim serdecznie dziękujemy i jesteśmy dumni z Waszej dojrzałości i wrażliwości.

Szkolny Klub Wolontariatu

Foto. A. Płóciniczak/ H. Kucharska

Siatkówka dziewcząt
Praktyki zawodowe w Portugalii - nabór