13 Lis Międzynarodowy Listopad Poetycki – lekcja poetycka w ZSE

8 listopada 2019 roku gościliśmy w naszej szkole uznanego poetę młodego pokolenia – Kacpra Płusę. Spotkanie odbyło się z okazji XLII Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, którego organizatorem byli: MBP w Lesznie, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (Oddział w Lesznie) oraz Związek Literatów Polskich (Oddział w Poznaniu). Kacper Płusa jest laureatem wielu konkursów poetyckich, m.in. Konkursu im. R. Wojaczka, Konkursu im. R.M. Rilkego, festiwalu FAMA. Swoje wiersze publikował w „Gazecie Wyborczej”, był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia.
Lekcja z poetą młodego pokolenia była doskonałą okazją, by zapoznać się z jego twórczością, posłuchać recytacji oraz porozmawiać o poezji. Uczniowie zadawali pytania dotyczące poezji, ale także tego, co to znaczy być poetą, jak wygląda życie codzienne poety.
Lekcja poetycka to doświadczenie bezpośredniego kontaktu z twórcą i literaturą. To być może jedyna szansa na to, by dowiedzieć się jak powstaje wiersz, czym jest wena twórcza i co inspiruje do tworzenia literatury.
Spotkanie z Kacprem Płusą było ogromnym przeżyciem i wyróżnieniem dla uczniów naszej szkoły, którzy zgodnie przyznali, że to wydarzenie kulturalne na długo pozostanie w ich pamięci.

Magdalena Hoska

Foto. H. Kucharska

Szkolny konkurs matematyczny
LESZNO WCZORAJ - 100 CIEKAWOSTEK ARCHIWALNYCH