09 Sty Orszak Trzech Króli z akcentem 100. rocznicy powrotu Leszna do Macierzy

W dniu 6 stycznia 2020 roku tłumy leszczynian w okolicznościowych strojach z flagami i królewskimi koronami przeszły przez miasto w Orszaku Trzech Króli. Orszak w tym roku był wyjątkowy, gdyż przypadł na rok wielkich wydarzeń, o których pamiętamy. Są to: 100. rocznica powrotu Leszna do Macierzy, 100. rocznica Cudu nad Wisłą oraz 100. rocznica urodzin Św. Jana Pawła II. Szlak pochodu wiódł m.in. ulicą Niepodległości oraz Wolności, których nazwa wiąże się z wydarzeniami sprzed stu lat. Sto lat temu 17 stycznia 1920 roku u wejścia ulicy Wolności na Rynek powitano pierwszy polski patrol wojskowy zwiastujący wkroczenie Wojska Polskiego do Leszna. Droga 12 Pułku Strzelców Wielkopolskich i Szwadronu Ułanów na Rynek wiodła ulicą Niepodległości i Wolności. 
W rolę Króla Europy – Melchiora, niosącego symbol władzy królewskiej – złoto wcielił się p. Karol Solnicki.  Baltazarem – Królem Afryki niosącym mirrę – symbol człowieczeństwa i męczeńskiej śmierci był ks. Łukasz Glazer, natomiast królem Azji z kadzidłem  Mikołaj Trocha – absolwent naszej szkoły.   Orszak Trzech Króli w Lesznie  już po raz szósty zorganizował p. Jarosław Banaszak.

Loretta Wnukiewicz

Fot.: L. Wnukiewicz

Ekonomik "Srebrną Szkołą 2020"
ZERWIJ Z PLASTIKIEM - WYZWANIA: STYCZEŃ