11 Mar Różnorodne oblicza kobiet

We wtorek 10 marca 2020 r. odbył się apel pod hasłem „Różnorodne oblicza kobiet ”. Spotkanie było okazją do uczczenia święta kobiet. Apel utrzymany w konwencji talk-show, poruszał kwestie znaczenia i miejsca kobiet w różnych okresach historii. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, jak długą i wyboistą drogę przebyły kobiety. Poznaliśmy także historie niezwykle odważnych i charyzmatycznych kobiet, które mają nieoceniony wpływ na współczesną kulturę, politykę i społeczeństwo:
– Maria Skłodowska – Curie (wybitny naukowiec, laureatka dwóch Nagród Nobla),
– dr Irena Eris (bizneswoman, która stworzyła rozpoznawalną markę kosmetyków w kraju i za granicą),
– Sovad Abderrahim (pierwsza kobieta burmistrzyni Tunisu w Tunezji),
– Nadia Murad (Irakijka, zdobywczyni Pokojowej Nagrody Nobla),
– Emma Gonzales (aktywistka z USA walcząca z szerokim dostępem do broni w Stanach Zjednoczonych),
– Ludżian al – Hatlul (aktywistka z Arabii Saudyjskiej, walcząca o podstawowe prawa dla kobiet),
– Sanna Marin (fińska premier, najmłodszy szef rządu we współczesnym świecie),
– Olga Tokarczuk (laureatka literackiej Nagrody Nobla).
Współcześnie, w wielu krajach kobiety nadal walczą o podstawowe prawa, np: prawo do równego traktowania, prawo do wyrównania zarobków kobiet i mężczyzn na tym samym stanowisku, prawo do posiadania konta bankowego, prawo do prowadzenia samochodu, prawo do decydowania i opieki nad dziećmi, prawo do pracy, swobody, itd. za co w niektórych przypadkach spotyka je kara więzienia, tortury, wykluczenie społeczne.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestniczkom zaangażowanym w przygotowanie spotkania (z klas: I ap, I bp, I tp, II c, III g, IV ja, IV t).

Organizatorki: A. Bortel, A. Kozłowska

Foto: A. Kozłowska

Apel do młodzieży!
Master Szef Ekonomika 2020