10 Sty Ruszyła akcja „KOMÓRKOMANIA – ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU”

„Masz to szczęście, którym możesz się podzielić teraz. Masz dar od losu, który jednym daje, innym zabiera. To takie proste – możesz czynić tyle dobra, tak wiele można zrobić i tak wiele to zależy od nas”.


Celem akcji jest pozyskanie potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.
W czwartek 9.01.20. z pomocą 7 wspaniałych uczniów z klasy II La wykonaliśmy kilka gazetek informacyjnych promujących akcję i porozwieszaliśmy w całej szkole materiały mające dostarczyć wiedzy nt. kto może zostać dawcą, jakie są metody pobierania szpiku kostnego.
W poniedziałek 13.01.20. na 3 lekcji w auli szkolnej będziemy gościć dwie bohaterki: Dominikę Ratajczak, naszą absolwentkę i Małgosię Samolak, które oddały komórki macierzyste dla chorych osób. Dominika jest pierwszą osobą z naszej szkoły, która oddała szpik. Dziewczyny opowiedzą o swoim doświadczeniu, dostarczą wiedzy na temat chorób krwi i sposobów ich leczenia, zburzą stereotypy dotyczące metod leczenia szpiku kostnego. Na własnym przykładzie będą uświadamiały, jak ważna jest „rozbudowa” polskiego banku potencjalnych dawców szpiku. Podczas spotkania młodzież będzie miała też okazję obejrzeć filmy, prezentacje multimedialne i teledysk z udziałem znanych osób ze świata telewizji, które działają charytatywnie na rzecz chorych, w ramach fundacji „Drużyna Szpiku”. Mam nadzieję, że spotkania zachęcą do refleksji nad ludzkim życiem i ideą bezinteresownego pomagania innym.
Na spotkania zostali zaproszeni uczniowie z klas III. Jeżeli jednak są wśród Was osoby pełnoletnie, które jeszcze nie uczestniczyły w takim spotkaniu, a również chciałyby skorzystać, proszę o kontakt z pedagogiem szkolnym.
W piątek 17.01.20. w auli szkolnej w godzinach od 9 do 14 będzie można się zarejestrować w bazie potencjalnych dawców szpiku. Rejestracja polegać będzie na podaniu danych osobowych, odpowiedzi na pytania wolontariusza o stan zdrowia i samodzielnym pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzków. Rejestracja nie jest równoznaczna z oddaniem szpiku, jednak PAMIĘTAJ! Twoja decyzja musi być dobrze przemyślana!

Zachęcam do udziału w akcji
pedagog szkolny Mariola Rochmankowska

Studniówka 2020
Ekonomik "Srebrną Szkołą 2020"