06 Lis SOS dla środowiska, czyli segregujący, oszczędny, świadomy

Uczniowie klas pierwszych z ZSE w Lesznie w dniu 4-5 oraz 19 października 2018 roku wzięli udział w organizowanej przez Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego kampanii informacyjno – edukacyjnej pn. „SOS dla środowiska, czyli segregujący, oszczędny, świadomy” – edycja IV. KZGRL jest odpowiedzialny za odbiór, zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie 18 gmin południowej Wielkopolski, ale również za prowadzenie działań edukacyjno – informacyjnych w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi, a w szczególności w zakresie prawidłowej ich segregacji. Edukator Beata Bartosiak z ETADO w czasie warsztatów omówiła zasady segregacji ze zwróceniem uwagi na odpady opakowaniowe, biodegredaowane, ale również na odpady, które powinny trafiać do PSZOK. Został omówiony system odbioru i zagospodarowania odpadów na terenie KZGRL. Odpady – przedmioty nie potrzebne, te które wyrzucamy co spełniły swoją rolę, popsuły się, porwały, zniszczyły lub przestały być modne. Przeprowadzone zostało zadanie praktyczne z segregacji. Każda z klas segregowała odpady, w trakcie pojawiały się pytania i wątpliwości, które były na bieżąco wyjaśniane. Zobrazowany został cyk obiegu surowców, przedstawione etapy recyklingu, które wzbudziły wiele pozytywnych emocji. Uczniowie mieli okazje zobaczyć próbki półproduktów i produktów recyklingu – płatki, granulat PET, preformy. Poruszono problem palenia odpadów w kotłach domowych i jakie to przynosi konsekwencje dla naszej stukilometrowej atmosfery ziemskiej i dla zdrowi nas wszystkich i nastolatków. W czasie zajęć uczniowie każdej klasy narysowali na symbol recyklingu EKO-banerze. Procesu recyklingu odpadów wymaga dużo pracy i zaangażowania wielu osób, a wszystko zaczyna się w naszych domach.

                                                                                           Beata Bartosiak
                                                         Specjalista ds.edukacji ekologicznej i gospodarki odpadami
Tablica pozdrowień
Spotkanie rekrutacyjne Erasmus+